Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/u9044528/evinizamerikada.com/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2734

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/u9044528/evinizamerikada.com/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2738

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/u9044528/evinizamerikada.com/wp-content/plugins/revslider/includes/output.class.php on line 3679
SIKÇA SORULAN SORULAR – Eviniz Amerikada
  • Mecidiyeköy Yolu Cad. Trump Towers No:12 Kule:1 Kat:18 34387 Şişli / İstanbul
  • +90 212 912 1234

SIKÇA SORULAN SORULAR

Evet çok güvenlidir. ABD’de çok iyi işleyen ve çok güvenli bir emlak sistemi mevcut durumdadır.

Güvenceniz emlak sistemidir. Bu sisteme göre;
Amerika’da sertifikalı , yetkili emlakçılar ile çalışılır .
Ekspertiz raporu , market değerini ve pazarın durumunu verir .
Evin ekspertiz değerinin üzerinde bir satış olamaz .
Tapuda kesinlikle sorun olmaz,tapu sigortası vardır.
Alıcı kesinlikle emlak komisyonu ödemez .
Kanuni güvenceniz Amerika’lı avukat ve Amerikan hükümetidir.

ABD’de gayrimenkul alım satım işlemleri emlakçılar aracılığı ile yapılır. Bu yüzden öncelikle gayrimenkul satın alma sürecinde birlikte çalışacağınız aracı seçiminizi yapmak önemlidir. Amerika’da emlakçının sorumluluğu çok yüksek olduğundan dolayı emlakçılar çok bilgili , tecrübeli ve güvenilirdir.

Özellikle Türk vatandaşları için ABD gayrimenkul pazarını ve Türk insanını çok iyi bilen , anlayan ve kendisine doğru bilgileri ana dili ile verebilecek danışmanların olması önemlidir.
NOVA GLOBAL olarak ABD ve Türkiye’ de bulunan ofislerimizde her biri konularında uzman ve tecrübeli ekibimiz ile doğru analiz edilmiş portföyler sunmaktayız.
Mülkiyet devir işlemlerinde iyi ve profesyonel Title Company(yetkili tapu devir firmaları) ile çalışmaktayız.

Kriterlerinize uygun evin bulunması 3-4 haftalık bir finansman prosesi gerekmektedir.
Bankaya gerekli evrakların verilmesi
Qualification , onay alınması. Peşinat ve krediye göre alınacak olan ön ödemenin tespiti
Appraisal , evin değerinin banka tarafından değerlendirilmesi
Ev sahibine resmi offer (teklif)’in realtor tarafından sunulması ( %10 depozito ile )
Kabul edilmesi durumunda satış sözleşmelerinin hazırlanıp taraflarca imzalanması
İnspection ( evin analizinin yapılması) sürecinin başlatılması ( opsiyonel)
Title Work , Tapu evraklarının hazırlanması
Varsa Association Application’un yapılıp onayın alınması (Site,bina,condo yönetimine başvuru)
Closing , Tapu devir işlemlerinin sonuçlandırılması.

  • İlk olarak ihtiyaçlarınızı belirlemek önemlidir. Bölgenin sunduğu yaşam çeşitliliğindeki tercihler ve öncelikler seçilecek olan gayrimenkulun tipini de belirleyecektir.
  • Hareketli veya sakin yaşam seçeneklerine göre ( condo – apartman –rezidans villa)
  • Facilities ( Sosyal alanların olması,park,havuz,gym vs.. )
  • Maintenance masrafları( aidat,bakım masrafları )
  • Okyanus , göl , deniz manzarası ve buralara yakın lokasyonlar
  • Sosyal kulüplere yakınlık ve buralara ulaşım kolaylığı.
  • Ulaşım

ABD vatandaşı olmanıza gerek yoktur.

a. Peşin ödeme ile alacaksanız
sadece pasaport fotokopiniz yeterli olacaktır.
b. Mortgage kredisi ile alacaksınız
Türkiye’ de kredi alırken uygulanan süreçle aynıdır .
İstenen Belgeler :
Pasaport fotokopisi
Sayet sirket adina aliyorsaniz Şirket Bilgileri , imza sirküleri
2 Adet finansal durum yazısı / established accounts (Banka, finans kuruluşlarından)
Kredi Kart sicil yazıları (opsiyonlu)
Ön Ödeme / Peşinat karşılığı bedelin (en az %30) hesapta var olduğunu gösteren doküman
Dolar bazında yıllık kazancı gösteren yazı (Şirket Muhasebesi)
Tüm ilgili yazılar İngilizce hazırlanması gerekmektedir.
Alınacak olan gayrimenkul bedelinin en az % 50’sinin peşin olarak ödenmesi durumunda ‘ nodoc ‘ denilen hiçbir evrak vermeden kullanabileceğiniz kredi seçenekleri mevcuttur .

A. İnşaatı devam eden projeden alma
B . Kullanılmış evi (2. el) alma
C . İnşaatı tamamlanmış evi alma

– Seçeceğiniz ev sahibi olma alternatiflerinin hepsinde avansınız escrow ( emanet ) hesaplarda tutulur ve ancak tapu , sigorta işlemleri bittiğinde müteahhide ödenir.
– Peşin Ödeme
– Piyasa koşullarına göre oluşan faiz oranları ve 30 yıla kadar varan vade seçenekleri ile mortgage kredisi ile ödeme.

Öncelikle çok iyi bir yatırım aracıdır. 2008 yılındaki mortgage krizinden sonra Amerikada ev fiyatları çok düşerek en dip seviyeye ulaşmıştır. Şu anda fiyatlar yükselmeye başlamış ve faizler en düşük seviyeye ulaşmıştır . Bu sebepten dolayı Amerika’ da gayrimenkul yatırımı yatırımcısına yüksek kazanç sağlamaktadır.

ABD’de satın alınan bir gayrimenkulü kiraya verebilmek için gayrimenkulünüzü satın aldığınız bölgedeki sertifikalı Property Management Company, Gayrimenkul Yönetim Firmaları ile anlaşmanız gerekmektedir.
Bu firmalar evinize kiracı bulmaktan tutun evinizin vergisel yükümlülükleri gibi işlerinin takibini yapar. Bunun için ABD’de bulunmanıza gerek yoktur.
NOVA GLOBAL olarak ABD ‘deki evinizin kiralama ve gayrimenkulünüzün yönetilmesi süreçlerini ABD ‘ de bulunan çözüm ortaklarımızla sizin adınıza yapmaktayız .

Amerika’da belli şart ve miktarlarda yatırım yaparak Green Card veya iş kurma vizesine başvurabilirsiniz. Bu konu ile ilgili ofisimizden daha geniş bilgi ve danışmanlık alabilirsiniz.

Amerika’da kira vergisi yani gelir vergisi ödemeniz gerekir.Türkiye’de tekrar vergilendirilmezsiniz. Yurt dışından ülkemize giren döviz sorgulanmaz ve Türkiye ile Amerika arasında double taxation yani çift vergilendirme yoktur.

Vergiler bölgeden bölgeye ve emlak satın alma bedeline göre değişmektedir. Genel olarak alacağınız mülkün değerinin ortalama %1,5 ile %2,5 arasinda degismektedir. Almak istediğiniz ev veya iş yerinin vergisi hakkında satın almadan once mutlaka bilgi almanızı tavsiye ederiz.

Aylık aidat; alacağınız emlağın bulunduğu bina veya sitede sunulan hizmetlerle orantılıdır. Alınan evin veya dairenin sunduğu güvenlik hizmeti, özel park hizmeti, spor salonu, yüzme havuz tesisleri ve buna benzer hizmetlerle aidat miktarını belirleme de etkendir. Alacağınız gayrimenkulun kontratı içerisinde tüm bu bilgiler size verilecektir.

Single Family- Multi Family ve benzeri evlerde genelde sabit aidat,bakım masrafları bulunmaz. Aldığınız evin türüne göre değişir.Aldığınız ev Bina içerisinde,site içerisinde ya da co-op ise yönetime ödeyeceğiniz ‘ Home Owners Association ‘ HOA dediğimiz sabit aylık bakım giderleri mevcuttur.Bunlar genelde binanın elektrik,çamaşırhane,doğalgaz,tadilat-tamirat,güvenlik,havuz vs. bakım masraflarıdır.Bu giderlerden Amerika’da Mülk sahibi sorumludur.Kiracı herhangi bir bedel ödemez.Aldığınız evin büyüklüğüne,lokasyonuna göre bu giderler değişir.

Tüm koşullar sağlandığı vakit ortalama 27-30 gün içerisinde Tapunuz çıkarılmaktadır. ( Eyaletlere göre farklılık gösterebilir,lütfen bilgi için iletişime geçiniz.)

Tapu işlemleri için Amerika’ya gitmenize gerek yoktur. Aldığınız evi peşin veya kredili alış olsanız da; elektronik ortam üzerinden Türkiye’den her türlü işleminizi halledebilirsiniz.

Amerikan vatandaşı olmayan yabancılar mortgage alabilirler. Bununla alakalı olarak özellikle başvuru sırasında gözetilen koşullar hakkında detaylı bilgi için bizi aramanızı öneririz. Genel olarak mortgage alabilmek için %30 ile %50 arasında değişen dilimde peşinat vermeniz gerekecektir. Kalan tutar 30 seneye kadar vadelendirilerek aylık ödemelerinizi yapabilirsiniz.

Türkiye’ de kredi alırken uygulanan süreçle aynıdır .
İstenen Belgeler :
Pasaport fotokopisi
Sayet sirket adina aliyorsaniz Şirket Bilgileri , imza sirküleri
2 Adet finansal durum yazısı / established accounts (Banka, finans kuruluşlarından)
Kredi Kart sicil yazıları (opsiyonlu)
Ön Ödeme / Peşinat karşılığı bedelin (en az %30) hesapta var olduğunu
gösteren doküman
Dolar bazında yıllık kazancı gösteren yazı (Şirket Muhasebesi)
Tüm ilgili yazılar İngilizce hazırlanması gerekmektedir.
Alınacak olan gayrimenkul bedelinin en az % 50’sinin peşin olarak ödenmesi durumunda ‘ nodoc ‘ denilen hiçbir evrak vermeden kullanabileceğiniz kredi seçenekleri mevcuttur .

Hayır. Amerika’da ev alarak vize veya oturum hakkı elde edilemez.Bunun için diğer hizmetlerimiz ile ilgili iletişime geçebilirsiniz.

WhatsApp chat